#21 Havaalanı oyunu

ETİK SÜRTÜK, ALIŞTIRMA #21. Hava alanı ya da AVM gibi kamusal bir alanda biraz zamanınız olduğunda, dikkat çekmeden insanları gözlemleyebileceğiniz bir yere oturun. Sonra, baktığınız her insan hakkında hayal kurun: Bu kişinin sevgilisi için bu kişinin en güzel yanı nedir? Kuvvetli adımları mı, tatlı gülümsemesi mi, parlak gözleri mi, güçlü omuzları mı, yumuşacık saçları mı? Hemen herkes biri tarafından sevilmiştir ya da seviliyordur. Bakın bakalım – sizin bu gözle bakmaya alışmadığınız biri bile olsa – bu kişinin onu sevilir veya arzu edilir kılan yanlarını görebilecek misiniz.

Sırf bu alıştırmayı yapmak için bir alışveriş merkezine gittim oturdum.

Yarım saatin ardından, soruyu beğenmediğimi fark ettim: Karşımdaki kişinin sevgilisi açısından en güzel yanından bana ne?! Birçok şey birçok insanın hoşuna gidiyor ve bence çok saçma şeyler bunlar. (örneğin ruj, oje ve bilumum makyaj…) Saçma olmasa da farklı olabilir. Sırf başkasının zevkinin benimkinden farklı olduğunu keşfetmek için alıştırma yapmaya da gerek yok.

O yüzden soruyu başka türlü sordum kendime: Karşımdaki bu kişiyle tanışmak için ne gibi sebeplerim olabilir?

Dürüst olmak gerekirse uydurduğum sebeplerin büyük bir kısmı “merak” kategorisine giriyor: Yani onu çekici bulmamı sağlamayan, hatta büyük ihtimalle beni pek de olumlu etkilemeyecek, ancak onunla tanışırsam öğrenebileceğimi düşündüğüm şeyler.

Yani anlaşılan bu alıştırmayı yapamadım ben.

Comments are closed.