Gülşah’s story on Pharyngula!

*Türkçesini metnin altında bulabilirsiniz.

 

You might remember the atheist contest we had on September. We published the essays of the winners (and of two guest authors as well) in Turkish. We sent the story of Gülşah, one of the winners of the contest, to PZ Myers’ blog Pharyngula, where he started to publish testimonials with the subject “How I became an atheist”. And it was published today. You can follow the link here to read her story.

PZ Myers is a professor of biology in the University of Minnesota, and his blog is one of the most visited and most prestigious blogs among skeptics all around the world. We celebrate Gülşah once more for coming out and telling her story to the world, and strongly encourage you to respond to PZ’s call and send your stories.

And, last but not least, we thank a lot to PZ Myers for publishing this story and for providing the opportunity for all of us to share each others’ experiences.

 Gülşah’ın yazısı Pharyngula’da!

 

Hepiniz hatırlayacaksınız, geçtiğimiz ay sonuçlandırdığımız ateist yarışmamızınbirincilerini (ve konuk yazıları) sizlerle yine burdan paylaşmıştık. Bu yazılardan Gülşah’ın yazısını PZ Myers’ın Pharyngula isimli blogunda bugünlerde yayınlamakta olduğu “Neden ateistim?” serilerinde yer alması için gönderdik. Yazı bugün yayınlandı, şu bağlantıdan okuyabilirsiniz.

University of Minnesota’da biyoloji profesörü olan PZ Myers’ın blogu dünya genelinde skeptik camianın en çok ziyaret ettiği bloglardan. Gülşah’ı saklandığı yerden ortaya çıktığı ve hikayesini tüm dünyayla paylaştığı için bir kez daha tebrik ediyor, sizleri de PZ’nin çağrısına kulak vermeye, kendi yazılarınızı yollamaya davet ediyoruz.

Tabii yazıyı yayınlayan PZ Myers’a da teşekkür ediyoruz! if

Leave a Reply

Your email address will not be published.