Baskıcı PRISMa karşı alternatif internet ve sosyal ağ uygulamaları

 

Amerika’nın ulusal güvenlik adına tüm dünyadaki kullanıcıların FacebookTwitter ve diğer sosyal ağlardaki konuşma ve ses kayıtlarını dinlediği ve raporladığı program olan PRISM ilk ortaya çıktığı zaman dünyada büyük bir yankı uyandırmıştı. Microsoft HotmailGoogle,YahooFacebookYoutubeSkype gibi programların dinlendiği ortaya çıktığında büyük şirketler olayla ilgili olmadıklarını açıklasa da kamoyu ikna olmadı.

prism-slide-4

Prism’in takip ettiği sosyal medya siteleri, mobil ve web uygulamaları dünyadamilyarlarca kişi tarafından kullanılıyor. Bundan dolayı kullanımını bırakmak zor bir ihtimal ama siz yinede alternatif program ve uygulamaları kullanabilirsiniz. İşte sizi Prism’den yani Big Brother’dan kurtaracak uygulamalar;

linux-distros

İşletim Sistemi

İşletim sistemi olarak günümüzde Microsoft Windows, Apple OSX ve az da olsa Google Chrome OS kullanılıyor. PRISM dışına çıkmak isterseniz open source işletim sistemleri olan Debian,FedoraGentooLinux Mint Debian Edition ve Open BSD kullanmanız gerekiyor.

fdroidheader

Android

Android işletim sistemi ve Google Play dışında Android uygulamaları kurup kullanabileceğiniz birçok platform var ve Android sürümleri mevcut. Replicant kullanabileceğiniz tamamen ücretsiz olan bir Android sürümü. Cyanogenmod ile Android’i modifiye edebilir ve F-Droid ile Google Play gibi uygulama yükleyebilirsiniz.

IOS

IOS2un herhangi bir alternatifi mevcut değil.

tor_browser_logo

Tarayıcı

Tarayıcı olarak dünyada en fazla Google Chrome, Apple Safari ve Microsoft Internet Explorer kullanılıyor. Prism kapsamından çıkmak için web ratayıcı olarak Thor BrowserMozilla FirefoxGNUZilla IceCat kullanabilirsiniz. Android cihazlarınız içinde Orbot adlı tarayıcıyı kullanabilirsiniz.

DuckDuckGo

Web Arama

Web üzerinde yaptığımız aramalarda Google, Yahoo ve BING kullanıyoruz. PRISM kapsamından çıkmak için alternatif web tarayıcılarıan yönelmeliyiz. DuckDuckGo,  MetaGer,Startpage alternatif arama merkezlerinden birkaçı.

open street map

Haritalar

Dünyada yaygın olarak Apple Maps, Google Maps, Google Earth ve Microsoft Bing Maps kullanılıyor. PRISM kapsamından çıkmak ve alternatif bir harita uygulaması kullanmak istersenizOpen Street Map ve Marble kullanabilirsiniz.

PRISM ile ilgili serinin 2. yazısında dünyaca ünlü uygulamaların alternatiflerini tanıtmaya devam edeceğiz. Siz PRISM ile ilgili ne düşünüyorsunuz, sizce PRISM’den kaçmak mümkün mü?

not: Bu yazı çeviridir.

Daha fazla alternatif uygulama için PRISM BREAK: https://prism-break.org/

This entry was posted in General. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *