Türkiye’de İnternet’in 2013 Raporu/Durumu | Alternatif Bilişim Derneği

Orjınal metin

Raporun tamamını Türkiye’de İnternet’in 2013 Durumu sayfamızdan okuyabilirsiniz. PDF indirmek için Dosya:Turkiyede-internetin-durumu-2013.pdf bağlantısını kullanabilirsiniz.

Alternatif Bilişim Derneği olarak daha önceki yıllarda ürettiğimiz gibi 2013 yılı biterken Türkiye’de İnternet’in durumunu tüm boyutlarıyla ele alan kapsamlı bir rapor hazırladık. Bu yıl, diğer yıllardan farklı olarak, sosyal medya ortamlarında üretilen ve dolaşıma sokulan içeriğe ilişkin başlatılan yasal işlemler ve Gezi Parkı Eylemlerine koşut olarak siyasi iktidarın sosyal medya ortamlarının kullanımına yönelik ürettiği söylem nedeniyle daha bereketli ve tartışmaya açık olgular ortaya çıkmıştır.

Continue reading

Posted in General | Leave a comment

Direniş Muhabirliği için Video Haberciliğin Temelleri seminerleri 15-22-29 Aralık 2013

logo

Alternatif Medya Derneği tarafından düzenlenen Direniş Muhabirliği için Video Haberciliğin Temelleri seminerleri 15-22-29 Aralık 2013 Pazar günleri Ankara’da yüz yüze, diğer kentlerde de aynı anda internet aracılığıyla yapılacak. “Temel düzey” seminerlerine katılanlar için tarihi daha sonra duyurulacak “ileri düzey” eğitim programına geçilecek.

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden öğretim üyelerinin danışmanlığında ücretsiz olarak düzenlenecek seminerler, internet üzerinden belirli noktalarda aynı anda interaktif olarak yapılacak.
Alternatif Medya Derneği’nin düzenlediği seminerlerin programını görmek ve Kursa başvuru bir sonraki sayfaya geçiniz.

İçeriği Görüntüle →

Posted in General | Leave a comment

III. ALTERNATİF MEDYA ŞENLİĞİ PROGRAM AKIŞI

AKIŞ

11:00-13:00 Alternatifi Ana akımlaştırmak, Ana akımı Alternatifleştirmek

Alternatif medya kimdir, ana akımı nasıl eleştirir? Alternatif medya etiği var mıdır? Barış, yurttaş, hak habercisi diyoruz ama hangisi kime denir? Alternatif medyanın geleceği var mıdır, ana akımlaşmak durumunda mıdır? E, ana akım medyanın alternatif numaralarına diyecek bir sözümüz var mıdır?

tesla

13:30 – 15:30 Direnişte Medya Medyada Devrim

Yeni toplumsal hareketlerde medyanın hali.

Enternasyonel söyleşiler, Dünya’dan farklı direniş öyküleri, alternatif medyanın bu öykülerdeki rolü.

Gezi’nin alternatif medyası ne yaptı? Şimdi ne yapmakta?

Continue reading

Posted in dayanişma, p2p | Leave a comment

Baskıcı PRISMa karşı alternatif internet ve sosyal ağ uygulamaları

 

Amerika’nın ulusal güvenlik adına tüm dünyadaki kullanıcıların FacebookTwitter ve diğer sosyal ağlardaki konuşma ve ses kayıtlarını dinlediği ve raporladığı program olan PRISM ilk ortaya çıktığı zaman dünyada büyük bir yankı uyandırmıştı. Microsoft HotmailGoogle,YahooFacebookYoutubeSkype gibi programların dinlendiği ortaya çıktığında büyük şirketler olayla ilgili olmadıklarını açıklasa da kamoyu ikna olmadı.

prism-slide-4

Prism’in takip ettiği sosyal medya siteleri, mobil ve web uygulamaları dünyadamilyarlarca kişi tarafından kullanılıyor. Bundan dolayı kullanımını bırakmak zor bir ihtimal ama siz yinede alternatif program ve uygulamaları kullanabilirsiniz. İşte sizi Prism’den yani Big Brother’dan kurtaracak uygulamalar;

linux-distros

İşletim Sistemi

İşletim sistemi olarak günümüzde Microsoft Windows, Apple OSX ve az da olsa Google Chrome OS kullanılıyor. PRISM dışına çıkmak isterseniz open source işletim sistemleri olan Debian,FedoraGentooLinux Mint Debian Edition ve Open BSD kullanmanız gerekiyor.

fdroidheader

Android

Android işletim sistemi ve Google Play dışında Android uygulamaları kurup kullanabileceğiniz birçok platform var ve Android sürümleri mevcut. Replicant kullanabileceğiniz tamamen ücretsiz olan bir Android sürümü. Cyanogenmod ile Android’i modifiye edebilir ve F-Droid ile Google Play gibi uygulama yükleyebilirsiniz.

IOS

IOS2un herhangi bir alternatifi mevcut değil.

tor_browser_logo

Tarayıcı

Tarayıcı olarak dünyada en fazla Google Chrome, Apple Safari ve Microsoft Internet Explorer kullanılıyor. Prism kapsamından çıkmak için web ratayıcı olarak Thor BrowserMozilla FirefoxGNUZilla IceCat kullanabilirsiniz. Android cihazlarınız içinde Orbot adlı tarayıcıyı kullanabilirsiniz.

DuckDuckGo

Web Arama

Web üzerinde yaptığımız aramalarda Google, Yahoo ve BING kullanıyoruz. PRISM kapsamından çıkmak için alternatif web tarayıcılarıan yönelmeliyiz. DuckDuckGo,  MetaGer,Startpage alternatif arama merkezlerinden birkaçı.

open street map

Haritalar

Dünyada yaygın olarak Apple Maps, Google Maps, Google Earth ve Microsoft Bing Maps kullanılıyor. PRISM kapsamından çıkmak ve alternatif bir harita uygulaması kullanmak istersenizOpen Street Map ve Marble kullanabilirsiniz.

PRISM ile ilgili serinin 2. yazısında dünyaca ünlü uygulamaların alternatiflerini tanıtmaya devam edeceğiz. Siz PRISM ile ilgili ne düşünüyorsunuz, sizce PRISM’den kaçmak mümkün mü?

not: Bu yazı çeviridir.

Daha fazla alternatif uygulama için PRISM BREAK: https://prism-break.org/

Posted in General | Leave a comment

ÇAPULCULARDAN HODRİ MEYDAN! 11.06.2013

“Gel, gel, gel!

Ne olursan ol, gel!

Kim olursan ol, gel!

Tövbeni yüz kere bozmuş olsan da gel!”

Mücadele hepimizin!

Bugün 11 Haziran 2013. Bu öğlen ve akşam saatlerinde bütün Türkiye’de Gezi Parkına,  kitlesel ve ulusal bir boyut alan Taksim dayanışmasına karşı, herkesin haklarına, herkesin özgürlüklerine ve herkesin doğasına karşı yürütülen saldırı ve baskılara karşı, sessiz kalmayan, boyun eğmeyen bütün onurlu insanları, ezilenden ve gerçek bir demokrasiden yana olan herkesi, evlerinde zorla tutulsalar da, baskıyı kırarak meydanlara çıkmaya davet ediyoruz!

Türkiye’nin bütün şehirlerinde, kasabalarında, mahallelerinde ve köylerinde meydanlarına ve sokaklarına soğuk kanlı ve sakin bir şekilde sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Diğer ülkelerde şehir meydanlarında, sokaklarda, işyerlerinde, fabrikalarda onuru, hakları ve özgürlükleri için direnen, mücadele eden, baskı ve zulüme karşı çıkan diğerleri ile bir araya gelmeye, selamlaşmaya, ve dayanışmaya devam edeceğiz.

Dalga dalga büyüyen ve bütün gezegeni kuşatan, yeni bir uygarlığın tohumlarını yeşerten birlikteliğimizi, müşterek deneyimizi ve müşterek mücadelemizi herkes görüyor ve görecek!

Başka bir Dünya, Şimdi!

Posted in dayanişma, devrim | Leave a comment

#direngeziparkı #occupygezi #5Talep

 

Posted in General | Leave a comment

CNN Türk’e bir protesto şoku daha!

Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi Yaman Akdeniz “Twitter gözaltıları ve bunun teknik olarak takibi mümkünmü” sorularına CNN Türk’te cevap verdi. Başak Şengül’ün sorusuna protesto ile cevap vermeye başlayan Akdeniz, “Ben öncelikle CNN Türk’ün olaylar başladığından beri tutumunu eleştirmek istiyorum. Penguen programları penguenleri göstereceğinize bu konulara biraz daha önem verseydiniz medyanın yaklaşımı farklı olsaydı durum bu aşamaya gelmezdi” diyerek tepki gösterdi.

Başak Şengül ise bu protestoya karşı,  “Bu eleştirileri hanemize kaydediyoruz. Bunları da kendi adımıza sorguluyoruz” diyerek eleştiriyi alttan aldı.

İŞTE O PROTESTO TIKLA İZLE

CNN Türk’e bir protesto şoku daha!
CNN Türk’e bir protesto şoku daha!
Posted in dayanişma, devrim | Leave a comment

Kaybedecek zaman yok, cüret edelim… Foti Benlisoy

Tarihsel bir eşikteyiz. İdare-i maslahatla, bürokratik manevralarla, topu taca atmakla geçirecek zerre vakit yok. Bu ülkenin yakın tarihinde eşi benzeri olmayan bir hadiseyle, kelimenin gerçek anlamında bir ayaklanmayla karşı karşıyayız. Ülkenin en büyük kentinin merkezinin devlet tarafından fiilen kaybedilmesiyle sonuçlanmış bir büyük toplumsal infilakla. Sosyalist hareketin örgütsel yapılarıyla hiçbir bağı olmayan, Tayyip Erdoğan başkanlığındaki hükümetler devrinde büyümüş bir, belki iki genç kuşağın siyasal seferberliğinin ürünü olan bir başkaldırıyla.

Continue reading

Posted in dayanişma, devrim | Leave a comment

KESK 4 Haziran’da Gezi Parkı Direnişine Destek İçin Greve Çıkıyor

Kesk, 5 Haziran 2013 tarihinde güvenceli iş ve ücret güvencesi talebiyle yapacağı uyarı grevini Gezi Parkı eylemcilerine destek amacıyla öne öne çekti. Kesk Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre uyarı grevi 4 Haziren Salı günü başlayacak.  
Kesk Genel Kurulu tarafından yapılan açıklama şöyle:AKP Faşizmine Karşı İşyerlerinde ve Alanlarda Mücadeleyi Yükseltmeye Çağırıyoruz!

Posted in devrim | Leave a comment

AKP yok, polisi yok, Taksim Meydanı özgür (Foto izlenim) | Sendika.org

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, DİSK üyeleri, tiyatro oyuncuları Taksim Meydanı'na  yürüyor

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, DİSK üyeleri, tiyatro oyuncuları saat 14.00 buluşmasına, Taksim Meydanı’na yürüyor

_MG_0469

Onbinler Ankara'da Kızılay Meydanı'nı özgürleştirenlere, ülkenin dört bir yanında direnişi büyütenlere sloganlarla selam yolluyor "zafer direnenlerin olacak"

Onbinler Ankara’da Kızılay Meydanı’nı özgürleştirenlere, ülkenin dört bir yanında direnişi büyütenlere sloganlarla selam yolluyor “zafer direnenlerin olacak”. Taksim Meydanı “hükümet istifa” sloganlarıyla inliyor

Çarşı grubu "faşizme karşı omuz omuza" sloganlarıyla alana girdi, alkışlarla alanda yerini aldı

Çarşı grubu “faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla alana girdi, alkışlarla alanda yerini aldı

 

_MG_0361

Solun tüm renkleri Taksim Meydanı'nda yerini aldı

Solun tüm renkleri Taksim Meydanı’nda yerini aldı, emek örgütleri, devrimci kurumlar, DKÖ’ler, kadın örgütleri, çevre örgütleri, LGBT örgütleri, taraftar grupları, siyasi partiler, direnişte, barikat önünde oldukları gibi omuz omuza Taksim’i yeniden özgürleştirmenin coşkusu içinde

Gezi Parkı direnişinin başından beri hem direnişe katılan, hem de gazetecilik yapan Ahmet Şık yaralı ama "görev başında"

Gezi Parkı direnişinin başından beri hem direnişe katılan, hem de gazetecilik yapan Ahmet Şık yaralı ama “görev başında”

 

Ve direniş kıvılcımının çakıldığı yer Gezi Parkı, alandaki onbinlerin yanında Gezi Parkı'nda da bir o kadar insan çocuk, genç, yaşlı yaşamlarına, doğalarına sahip çıkmanın keyfi ile nöbete tekrar başladı

Ve direniş kıvılcımının çakıldığı yer Gezi Parkı, alandaki onbinlerin yanında Gezi Parkı’nda da bir o kadar insan çocuk, genç, yaşlı yaşamlarına, doğalarına sahip çıkmanın keyfi ile nöbete tekrar başladı, “Faşizme karşı omuz omuza, hükümet istifa” sloganları atılıyor

Binlerce insan Gezi Parkı'na yine maskeleri, gözlükleri, süt şişeleri, limon stoklarıyla gelmişler, 5 gündür direnişte tanışanlar yan yana aralarına yeni katılanlara neler yaptıklarını heyecanla anlatıyorlar

Binlerce insan Gezi Parkı’na yine maskeleri, gözlükleri, süt şişeleri, limon stoklarıyla gelmişler, 5 gündür direnişte tanışanlar yan yana aralarına yeni katılanlara neler yaptıklarını heyecanla anlatıyorlar

Halkevciler Taksim Meydanı'nda, müdahale sırasında düşen pankartlarını Gezi Parkı'ndakiler yeniden ağaca asıyor

Halkevciler Taksim Meydanı’nda, müdahale sırasında düşen pankartlarını Gezi Parkı’ndakiler yeniden ağaca asıyor, ne de olsa herkes aynı şeyi düşünüyor “biz kararımızı verdik, AKP’ye Direneceğiz!”

Gezi Parkı'nın asıl sahiplerinden sokak köpekleri 5 gün boyunca direnişin içindeydiler, herkesten fazla gaz yediler, şimdi direnişçilerin arasında sıra uykuda

Gezi Parkı’nın asıl sahiplerinden sokak köpekleri 5 gün boyunca direnişin içindeydiler, herkesten fazla gaz yediler, şimdi direnişçilerin arasında sıra uykuda

 

 

_MG_0400

Gezi Parkı’nda polis yok, çocuklar var. Belki de ilk defa geldikleri Park bütünüyle bir oyun alanı. Ailelerin 5 gündür gaz bombalarıyla, polis şiddetiyle dolan alana çocuklarını getirmelerini sağlayan şey ise “direnişe ve kazanıma güven”

 

Direnişin başından beri forumlarla kararlarını alanlar, medyada sansürle sesi kesilmeye çalışanlar parkın içine serbest kürsülerini kurmuşlar, dileyen çıkıp konuşuyor, her konuşan kendisine dinleyici bir kitle buluyor

Direnişin başından beri forumlarla kararlarını alanlar, medyada sansürle sesi kesilmeye çalışanlar parkın içine serbest kürsülerini kurmuşlar, dileyen çıkıp konuşuyor, her konuşan kendisine dinleyici bir kitle buluyor

_MG_0492

Gezi Parkı’na giriş yapanlar önce tüm parkı dolaşıyor, yürüyenler birbirlerini ve direnişi alkışlıyor

Gezi Parkı'nda başlayan ve Taksim'de devam eden direniş tüm İstanbul'a yayılmıştı. İkinci saldırıdan sonra en kalabalık eylemlerden birini yapan Kadıköy'lüler bu defa direnişin merkezinde

Gezi Parkı’nda başlayan ve Taksim’de devam eden direniş tüm İstanbul’a yayılmıştı. İkinci saldırıdan sonra en kalabalık eylemlerden birini yapan Kadıköy’lüler bu defa direnişin merkezinde

İstanbulluların direnişle verdikleri mesaj net: Taksim Halkındır

İstanbulluların direnişle verdikleri mesaj net: Taksim Halkındır

_MG_0424

Dün Taksim Meydanı’na halk direnişlerini görmeyen medyaya dönük öfkeyle giren istanbullular, bugün de medyayı protesto ediyor, aynı dakikalarda Tayyip Erdoğan Habertürk ekranlarında yalanlarını sıralamaya devam ediyor

 

 

Gezi Parkı'nda organizasyon tam, herkes levhalarla yönlendiriliyor

Gezi Parkı’nda organizasyon tam, herkes levhalarla yönlendiriliyor

Herşey nöbet çin hazır, kazanmanın mutluluğu var ama rehavet yok. Gaza karşı limonlar, sirkeler, solüsyonlar ortak kullanım masalarında ihtiyaç sahiplerini bekliyor

Herşey nöbet çin hazır, kazanmanın mutluluğu var ama rehavet yok. Gaza karşı limonlar, sirkeler, solüsyonlar ortak kullanım masalarında ihtiyaç sahiplerini bekliyor

_MG_0393

Gezi Parkı’nda en çok göze çarpan şeylerden biri ortak mutfaklar, herkes yanında getirdiği yiyecek ve içecekleri ortak mutfaklara bırakıyor, acıkan, susayan ortak mutfaklardan istediğini ücretsiz alıyor, mutfak görevlileri her önlerinden geçene birşey isteyip istemediklerini soruyor, ilk kez Gezi Parkı’na gelenler şaşkın gözlerle bu kolektif çalışmayı ve herkese açık mutfakları anlamaya çalışıyor

Mutfaklarda çeşit bol, ancak paylaşım mutfak masalarıyla sınırlı değil, alanda herkes yiyeceğini paylaşıyor, ellerinde pet şişelerle gezenler su isteyen var mı diye bağırıyor, bu direnişi büyüten en önemli şeylerden biri dayanışma ve herkes bunun farkında

Mutfaklarda çeşit bol, ancak paylaşım mutfak masalarıyla sınırlı değil, alanda herkes yiyeceğini paylaşıyor, ellerinde pet şişelerle gezenler su isteyen var mı diye bağırıyor, bu direnişi büyüten en önemli şeylerden biri dayanışma ve herkes bunun farkında

_MG_0484

Ortak masalarda sadece yiyecek yok, ilaçlar, sargı bezleri, ıslak mendil ve tuvalet kağıtları da ortak kullanım için masalarda yerini almış

_MG_0544

Direnişçiler Gezi Parkı’na gösterdikleri özenle “burası bizim” diyor. Her ağacın yanında bir çöp torbası var, gönüllüler sürekli çöp topluyor, sigara izmaritleri dahil hiçbirşey yere atılmıyor

_MG_0531

Gezi Parkı’nda direnişçilerin noktalarından biri de “Gezi Moda” barakası, günlerdir aynı kıyafetlerle nöbet tutanlar, biber gazı ve tazyikli suyla ıslananlar, giysi desteği getirenlerin kıyafetlerinden kendileri için alıyor

Direniş sürüyor, ihtiyaçlar devam ediyor, gelenlerin görmesi için listeler asılıyor

Direniş sürüyor, ihtiyaçlar devam ediyor, gelenlerin görmesi için listeler asılıyor

Direnişçilerin eline geçen polis araçları önünde fotoğraf çektirmek isteyenler sıraya giriyor, mücadelenin meşruluğu ile fotoğraflara zafer işareti ile poz veriyorlar

Direnişçilerin eline geçen polis araçları önünde fotoğraf çektirmek isteyenler sıraya giriyor, mücadelenin meşruluğu ile fotoğraflara zafer işareti ile poz veriyorlar

Polis meydandan çekilmiş durumda ama gaz maskeleri ve kasklar bırakılmıyor, AKP'ye kimse güvenmiyor, helikopterlerden atılan gaz bombaları herkesin aklında

Polis meydandan çekilmiş durumda ama gaz maskeleri ve kasklar bırakılmıyor, AKP’ye kimse güvenmiyor, helikopterlerden atılan gaz bombaları herkesin aklında

Gezi Parkı'nın etrafında barikatlar duruyor, direnişçiler kurdukları barikatları kaldırmıyor

Gezi Parkı’nın etrafında barikatlar duruyor, direnişçiler kurdukları barikatları kaldırmıyor

_MG_0376

Gezi Parkı’na müdahale ile birlikte çay bahçeleri de tasfiye edilmişti, şimdi revire dönüştürülmüş durumda

Gezi Parkı'nın içi, etrafı Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi yazılamalarla dolu, yazılamalar polis şiddetini, AKP faşizmini ve özellikle de Tayyip Erdoğan'ı hedef alıyor

Gezi Parkı’nın içi, etrafı Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi yazılamalarla dolu, yazılamalar polis şiddetini, AKP faşizmini ve özellikle de Tayyip Erdoğan’ı hedef alıyor

_MG_0600

_MG_0563

_MG_0578

Ve ses aracı gitti, Meydan İstanbul halkının biryandan halaylar çekilirken diğer yandan "Taksim bizim, İstanbul bizim" diyenler temizliğe devam ediyor

Ve ses aracı gitti, Meydan İstanbul halkının biryandan halaylar çekilirken diğer yandan “Taksim bizim, İstanbul bizim” diyenler temizliğe devam ediyor

 

Ve istiklal Caddesi, "hükümet istifa" sloganları ile yürüyen binler direnişe desteğe gelen gelin ve damadı görünce "mutluluklar size" sloganları atmaya başlıyor

Ve istiklal Caddesi, “hükümet istifa” sloganları ile yürüyen binler direnişe desteğe gelen gelin ve damadı görünce “mutluluklar size” sloganları atmaya başlıyor

 

 

 

 

Posted in General | Leave a comment