İklim İçin 97 Saat 97 İklim Bilimci

 

İklim değişimi var! İklim değişimi gelecekte bir zamanda başımıza gelecek birtakım şeyler değil, tam şu anda siz bu yazıyı okurken olmaya devam ediyor!

Bu sadece Out For Beyond ya da bir kaç kaçık değil binlerce bilim insanı bağıra bağıra söylüyor. Tam Peru’nun başkenti Lima’da yine bütün dünyadan siyasetçilerin ve iş dünyasından temsilcilerin toplanıp muhtemelen iklim için harekete geçmeden ekonomik ihtiraslarını çarpıştıracağı BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 20. Taraflar Konferansı’nın (COP20) başladığı bu günde, bazı bilimsel gerçekleri hatırlatmaya başlayalım istedik.

SkepticalScience tarafından yapılan 97 Hours of Consensus projesi bundan bir kaç ay önce başladı. Eylül ayının sonunda New York’ta yapılan BM toplantısı devam ederken, 97 saat boyunca her saat bir iklim bilimcinin iklim değişimi üzerine bir sözünü bir karikatür ile yayınladı. Amaç, iklim değişimine insanların neden olduğunu bir kez daha eğlenceli bir şekilde insanlara anlatmaya çalışmaktı.

Out For Beyond ekibi olarak bizler de bu önemli projeyi hepimiz için SkepticalScience’ın izniyle Türkçe’ye çevirdik! 1 Aralık Pazartesi gününden itibaren sabah 9 akşam 9 arasında, her bir saatte bir sözü sayfamızda yayınlayacak ve sizlerle paylaşacağız.

Siyasetçiler ve iş dünyasının temsilcileri (ki bu ikisini ayırt etmek her geçen gün daha da zorlaşıyor!) Lima’da dünyayı bir ateş çukuruna gönderip göndermemenin pazarlığını yaparken, bilimle pazarlık yapılmayacağını bir kez daha hatırlamak ve hatırlatmak gerekiyor sanıyoruz. İklim değişimi şu anda, dünyanın her yerinde gerçekleşmeye devam ediyor! Bugün, şimdi bir şey yapmazsak gelecekte bir şeyler yapmak için zaten çok geç olacak. O yüzden bilim insanlarına kulak verin, ayağa kalkın! Bilimle pazarlık yapanlara resti çekin!

%97 Oydaşma Görselleri

1. Profesör Michael Mann

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 pings

  1. […] each day, making this campaign stretch out for almost the complete duration of COP20. Please visit Out for Beyond to follow their project! Thanks to the volunteers İstem Fer, Ege M. Diren, Yıldız Göney, […]

  2. […] each day, making this campaign stretch out for almost the complete duration of COP20. Please visit Out for Beyond to follow their […]

  3. […] each day, making this campaign stretch out for almost the complete duration of COP20. Please visit Out for Beyond to follow their […]

Leave a Reply

Your email address will not be published.