Polis mi Hizbullah’tan çıkar, Hizbullah mı polisten?

Kimin aklına gelirdi bir örtülü af yasası çıkacak ve hani o televizyonlardan sık sık “domuz bağı” cinayetleriyle hatırladığımız Hizbullah üniversitelerin yola getirilmesinde bir zamanlar ülkücülerin yaptıklarını yapacaklar. Ellerinde sopalar, yanlarında polisler, önlerinde bu orantısızların karşısında ne yapacağını şaşırmış genç üniversite öğrencileri…

Hizbullah, yukarıdaki makale bağlantısında da görülebileceği gibi, hiçbir zaman devletten bağımsız bir örgüt değildi, şimdi de öyle. Görünen o ki, Dicle Üniversitesi’nde yaptıkları, İstanbul Üniversitesi’nde olanlar, Mimar Sinan ve Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrencilere savrulan tehditler devletten habersiz değil.  Her eylemlerinde polis onları kolluyor, sosyalist öğrencilere ise gaz bombasıyla girişiyor, kollarını kırarak gözaltına alıyor.

Saldırıların özellikle Kürt-sosyalist öğrencilere karşı başlamasından anladığımız bu olayların “barış süreci”yle oldukça yakında bir ilişkisi var. Devlet Hizbullah’ı PKK’ye karşı yıllarca kullandı, şimdi üniversitelerde –her neyin pazarlığı sonucu ise- sosyalist Kürt öğrenci hareketi gözden çıkarılmış görünüyor. Anlaşılan “barış” sadece İslam kardeşi Kürtler’le yapılacak.

İkinci dinamik ise, Tayyip Erdoğan’ın ODTÜ’ye gelmesiyle başlayan devlet terörü ve bunun sonucu olarak üniversitelerde yaşanan “kamplaştırma” hikâyesi. Kimse durduk yere “biz ODTÜ’yü kınıyoruz” demedi, o rektörlerle masaya oturup –ne konuştuklarını bilmesek de iddia edebiliriz- üniversite muhalefetinin yolu nasıl kesilir onu konuştular. Öyle ki Kürt meselesinde “süreç” başlamadan önceki gündem üniversiteydi, bu durum müzakereleri tam iki hafta erteledi.

Şimdi gericiler iş başında! Dediklerine göre “Allah yolunda mücahede ve mücadele” ediyorlar, bizim bildiğimize göre devlet yolunda ne iş verilirse onu yapıyorlar. Bu vahşet karşısında sessiz kalmamak üniversitenin bir bilim yuvası olduğunu düşünen herkesin görevidir, üniversite aydınlığı “domuz bağı”yla yok edilemez.

malum

1 comment

  1. hizbullahçılar ak kaşık değil de kürt-sosyalist öğrenciler dediklerin de sosyalist olsa bari. onlar bile kendilerine artık sosyalist değil yurtsever derken bu pkk/bdp denen suç makinesinin üniversitelerdeki sempatizanları olan yavşaklardan “masum çocuklar” gibi bahsetmeniz gül gül öldürüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.