Kame Hakkında

Kame; Internet kullanıcılarını sansür, gözetim, erişim engelleri vb. konularda hem felsefi hem de teknik olarak bilgilendiren, anonimlik araçlarını anlatırken bu araçları kullanıma iten temel nedenleri sayan ve daha sonra kullanıma ait bilgi veren, bu çerçevede siyasi eleştiriler de getiren, inanç, dil, etnik kimlik, görüş gibi ayrımlar yapmadan herkesin hakkını savunmayı amaçlayan bir blogdur.

Kame, 1982 tarihli yürürlükteki Türkiye Cumhuriyeti Anayasası kapsamında hukuka uygun içeriğe sahiptir ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve AİHS tarafından güvence altındadır. Ayrıca, 1982 tarihli yürürlükteki Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 20. md.’nin 3. fıkrası ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 134, 135 ve 136. maddesi Kame’yi ziyaret eden, okuyan, yorum yapan, site üzerinden veya e-posta, Twitter vd. şekilde iletişim kuran ve paylaşan herkes tarafından kabul edilmiş sayılır.

Bu blogda yazılan yazıları istediğiniz gibi yayımlama hakkına sahipsiniz. Fakat, hiçbir yazıyı ticari bir amaç için kullanamaz ve bunu teklif dahi edemezsiniz. Ayrıca, yazıları bana kâr getirmesi için de kullanmayacağım. İstediğiniz gibi kısmına gelecek olursak; tamamını, bir kısmını, alıntı yapma, remix gibi yöntemleri içermektedir. Kaynak gösterme konusunda serbestsiniz.

Yazıların içeriği ile ilgili olarak; bilimsel anlamda bugün için geçerli olabilen bir durum yarın tam tersine dönebilir veya daha da detaylanabilir. Bu yüzden bir şeye eksik/hatalı/alakasız demeden önce konu ile ilgili küçük bir araştırma yapmanız yararınıza olacaktır. Tüm yazılar, içeriğinde çeviriler, alıntılar ve referanslar içermektedir. Çeviri, alıntı ve referansları eksik/hatalı bulursanız lütfen gerekçeleri ile yorumu veya iletişimi kullanarak bildirin.

Bu blogda yorumlar için ad, e-posta ve website bilgileri girmenize gerek yoktur. Yorumlarda IP bilginiz kaydedilmemektedir. Fakat, yorumlar onay gerektirmektedir. Gönderdiğiniz yorumlar yazının sadece içeriği ile ilişkili ise onaylanacaktır. Teşekkür, hakaret, konuyla ilişkisiz sorular vs. için e-posta gönderebilirsiniz. Bununla birlikte, yazdığınız yorumlardan, alacağınız cevaplardan ve gerekirse yorum yapmanızın engellenmesinden siz sorumlusunuz. Anonimlik verilmesi bunu istediğiniz gibi kullanabileceğiniz anlamına gelmiyor.

Son olarak; maddi olarak katkıda bulunmak isterseniz BTC cüzdanıma gönlünüzden kopan miktarı gönderebilirsiniz.

Bana ulaşmak isterseniz:

Bağış yapmak isterseniz:

 • BTC: 17qsapk4FzU9hpQP65GKmDe7WZrAv6J3vZ

6 thoughts on “Kame Hakkında

 1. Ekrem Erduman says:

  Tamamen internette anonimliği ve güvenliği sağlamak için üretilen ve Edward Snowden gibi önemli kişiler tarafından önerilen Tails işletim sisteminin kullanımını ayrıntılı olarak açıklayan ne yazık ki hiçbir Türkçe kaynak yok. Bu yüzden sistem ülkemizde tanınmıyor. Halbuki çıkarılan son yasalar ile birlikte internette güvenlik ve özgürlük anlamında ülkemizin ne kadar kötü bir noktaya geldiği ve Tails’in ülkemizdeki kullanıcılar için kesinlikle bilinmesi gereken bir sistem halini aldığı ortada. Tails in orijinal sitesindeki açıklamalar tamamen İngilizce ve oldukça teknik açıklamalar. Bu konuda sitenizde ayrıntılı bir incelemeye yer verirseniz sevinirim. Orijinal sitedeki uyarı açıklamalarının çevrilerek konulması bile çok yerinde olacaktır.

 2. Soner says:

  Merhaba Kus,

  Size bir konu hakkında bilgi vermek istedim.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Stylometry
  Stilometri, yani kişinin yazı dili, tabiri, kullandığı kelimler de aslında anonimliği etkileyecek bir durum yaratabilir. Mesela gizlendiniz (vpn ,tor I2P vs..) ve mail attınız. Bu mailden sizin attığınızı çıkarma ihtimalleri var.
  Umarım yararlı olur.

 3. Engin says:

  Merhaba Kus,

  Konu dışı soracağım için buraya yazmak istedim, umarım yayınlarsınız. Ben bişey merak ettim sizin ifadeleriniz çok güzel Türkçeyi çok doğru ve etkileyici bir üslupla kullanıyorsunuz. Hangi kitapları okudunuz bununla ilgili ve bize ne tavsiye edersiniz?
  Teşekkürler.

  • Kus says:

   Selamlar Engin,

   Aslında Türkçe konusunda gayet yeteneksiz biriyim. Bugüne kadar hocam dediğim insanlar bana kendimi ifade edemediğimi ve neyi nasıl söyleyeceğimi bilmediği dediler.

   Kitap konusunda Rus edebiyatı okudum. Dostoyevski, Puşkin, Zamyatin, Gogol, Gonçarov, Tolstoy, Turgenyev, Lermontov, Onegin, Herzen, Bakunin, Çehov vd. Bu yazarların bütün kitaplarını okudum diyebilirim. Dilimde bir etkisi olmuşsa ne mutlu.

 4. Can says:

  Selamlar Kus kardeşim,

  Yeni yazılar neden yok? Bir yazı dizisi yayınlayacaktın vaz mı geçtin?
  Severek okuyorum bütün yazılarını çok teşekkürler.
  Kolaylıklar, esenlikler..

 5. Yılmaz says:

  Bu değerli site için teşekkürler. Ama yukarda ” Teşekkür, hakaret,…..” demişsin. Kim, hangi terbiyesiz , hangi nedenle sana hakaret edebilir ki abi? Çok mütevazi ve örnek bir insansın. Seni tanımayı çok isterdim.
  Saygılar.

Comments are closed.