Benimle uyur musun?

İngilizce’deki “to sleep with someone” lafının Türkçe karşılığı “biriyle yatmak”. Birebir çevirsek “biriyle uyumak” olması lazım ama teklif tam da yatmak ama uyumamak olduğu için çeviride itiraz edilecek bir şey yok.

Ama ne İngilizce’de ne de Türkçe’de gerçekten de biriyle birlikte uyumak için geniş kabul gören bir deyiş olmaması konuşmaya değer. Nasıl ki “erkek arkadaş” lafı illa ki romantik bir şeyler çağrıştırıyorsa ve “cinsiyeti erkek olan bir arkadaş” gibi tuhaflıklarla uğraşıyorsak, benzer şekilde, uyumak da illa seksle denkleşecek şekilde kullanılıyor.

Dikkat edersen, uyumak, seksi içerecek değil, seksle denkleşecek şekilde kullanılıyor.Print

Bu denkliğin kendisine de karşı çıkılabilir, ama benim bu yazıda yapmak istediğim, denklenen şeyin ne olduğunu konuşmak. Çünkü (benim durumumda, en iyi ihtimalle) bir saat süren bir etkinliğe kıyasla; birlikte uykuya dalmak, sarılarak uyumak, ten kokularımız birbirine karışmış bir şekilde uyanmak, öpülerek uyandırılmak (ya da öperek uyandırmak) vb. ile geceden sabaha uzanan tüm süreçten aldığım cinsel haz çok daha fazla.

Söylemek istediğim şey “Ay orgazm da neymiş, önemli olan duygusal paylaşımlar.” gibi romantik klişeler değil. Bak şimdi bir kenara “sevişme”yi, bir kenara da “birlikte uyuma”yı koyalım.

 • Her şeyden önce, bunların birbirini dışlamasına gerek yok. Sevişip birlikte uyunabileceği gibi, birlikte uyuyup sabah sevişerek uyanılabilir. Bu “bir kenara onu, bir kenara öbürünü koyma” ile varmak istediğim yer şu:
  • Biriyle sevişip evlerimize dağılmamız yerine, o kişiyle cinselliği çağrıştıran hiçbir şey yapmadan birlikte uyumayı açık ara tercih ederim. Evet seksin kendisi önemli, ama özellikle seksten hemen sonra hissettiklerim tüm deneyimi anlamlandırmam açısından kilit rol oynuyor.
   Sevişmenin ardından tüm bedenim rahatlamışken ve gevşemişken gelen yalnızlık hissi, biriyle (istememe rağmen) sevişememiş ama yine de birlikte uyumuş olmaktan çok daha zor. Dahası, o yalnızlık hissiyle seksi baştan düşünmeye başlıyorum ve daha az önce aldığım haz da ortadan kalkıyor.
  • Üstelik boşalmak benim kendi başıma tuvalette beş-on dakikada yapabildiğim bir şey.

   one-night-stand

   “One night stand” kostümü

Bu uyarıdan sonra, hadi şimdi ikisi birbirinden ayrıkmış gibi yapalım.

 • Ne kadar enteresan pozisyonlar falan denersek deneyelim, hardcore sevişme sırasında olan biten şeylerin ciddi bir kısmı partnerimden bağımsız oluyor. Yani, partnerimin kim olduğu, birçok açıdan o kadar da önemli olmuyor.
  Çünkü aslında o ana anlamı veren, anın ardından gelenler oluyor. Böylece sevişmenin güzel geçip geçmediği, sevişmenin kendisinden daha çok sevişmenin sonrasına bağlı oluyor.
  Bu süreç  devam ettikçe, partnerimin kokusu ve teniyle hem bilinç düzeyinde hem de bilinçsiz olarak (uykudaki dokunuşlar vb.) etkileşim içinde oldukça, saatler önceki seksin de anlamı gelişiyor ve derinleşiyor. İşte ancak bu aşamada partnerim kimliğini kazanıyor ve gerçekten onunla sevişmiş olduğumu hissedebiliyorum.
 • Ayrıca, eğer bu post-sevişme süreci telaşa gelirse, sanki tüm seks telaşa gelmiş gibi hissediyorum.
  Sevişme benim için yatağa girmeden çok çok önce başlıyor. (üstelik yalnız olsam bile) Aynı şekilde, apar topar bittiği zaman da kafam karışıyor.
  Bir anda başlayıp bir anda biten bir sevişme yerine, yavaş yavaş yoğunlaşan ama soyunma noktasına bile gelmeden yine aynı şekilde yavaş yavaş durulan bir deneyimi tercih ederim.*

Böylece, özgür seksle ilgili şu yazının sonundaki soruların hepsine bir miktar yanıt vermiş oldum kendi açımdan. Bitirmeden, bir konuya tekrar dikkatini çekmek istiyorum: Burada

“Önemli olan Cuma gecesini kimle geçirmek istediğin değil, tüm Cumartesi gününü kimle geçirmek istediğin”.

gibi “romantizm vs. seks” gibi bir ayrım yapmıyorum. Tam tersine, doğrudan seksten aldığım zevk ve anlam açısından kıyaslıyorum biriyle yatmak ve biriyle birlikte uyumayı.

waking up next to you

***

* Tabii uzun bir ilişkiden bahsediyorsak bu son dediğim pek anlamlı değil. Uzun süreli bir ilişkide cinsellik zaten tüm ilişkiye yayılmış oluyor ve, ister asansörde sevişelim ister çalıların arasında, o deneyimi anlamlandırmak için ihtiyacım olan süreç hayat içerisinde devam ediyor. Burada, ilk kez tanıştığım veya cinsel olarak yakınlaşmaya yeni başladığım durumları kast ediyorum.

One response to “Benimle uyur musun?

 1. Pingback: Blog okuması: Seksin özgürleşmesi | Bir Şey'in Anıları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *